 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXFA12N50P)
IXYS IXFA12N50P
PartNo:
IXFA12N50P
Manufacturers: IXYS
Qty: 289
Request Qty:
Description: MOSFET 500V 12A
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:12 A
Rds On - Drain-Source Resistance:500 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:5.5 V
Qg - Gate Charge:29 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:200 W