 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXFH20N80P)
IXYS IXFH20N80P
PartNo:
IXFH20N80P
Manufacturers: IXYS
Qty: 313
Request Qty:
Description: MOSFET 20 Amps 800V 0.52 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:800 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:20 A
Rds On - Drain-Source Resistance:520 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:5 V
Qg - Gate Charge:86 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:500 W