 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXFH40N30Q)
IXYS IXFH40N30Q
PartNo:
IXFH40N30Q
Manufacturers: IXYS
Qty: 295
Request Qty:
Description: MOSFET 300V 40A
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:300 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:40 A
Rds On - Drain-Source Resistance:80 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:300 W