 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXFH44N50P)
IXYS IXFH44N50P
PartNo:
IXFH44N50P
Manufacturers: IXYS
Qty: 471
Request Qty:
Description: MOSFET 500V 44A
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:44 A
Rds On - Drain-Source Resistance:140 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:650 W