 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXFH50N50P3)
IXYS IXFH50N50P3
PartNo:
IXFH50N50P3
Manufacturers: IXYS
Qty: 572
Request Qty:
Description: MOSFET N-Channel: Power MOSFET w/Fast Diode
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:50 A
Rds On - Drain-Source Resistance:120 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:5 V
Qg - Gate Charge:85 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:960 W