 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXFK220N17T2)
IXYS IXFK220N17T2
PartNo:
IXFK220N17T2
Manufacturers: IXYS
Qty: 494
Request Qty:
Description: MOSFET GigaMOS Trench T2 HiperFET Pwr MOSFET
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:170 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:220 A
Rds On - Drain-Source Resistance:6.3 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:5 V
Qg - Gate Charge:500 nC
Maximum Operating Temperature:+ 175 C
Pd - Power Dissipation:1.25 kW