 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXFK48N50)
IXYS IXFK48N50
PartNo:
IXFK48N50
Manufacturers: IXYS
Qty: 312
Request Qty:
Description: MOSFET DIODE Id48 BVdass500
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:48 A
Rds On - Drain-Source Resistance:100 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:500 W