 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXFN520N075T2)
IXYS IXFN520N075T2
PartNo:
IXFN520N075T2
Manufacturers: IXYS
Qty: 325
Request Qty:
Description: MOSFET GigaMOS Trench T2 HiperFET PWR MOSFET
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:75 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:480 A
Rds On - Drain-Source Resistance:1.5 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:5 V
Qg - Gate Charge:545 nC
Maximum Operating Temperature:+ 175 C
Pd - Power Dissipation:940 W