IXYS (IXFP12N50P)
PartNo:
IXFP12N50P
Qty:
234
Request Qty:
Description:
MOSFET HiPERFET Id12 BVdass500
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:
500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:
30 V
Id - Continuous Drain Current:
12 A
Rds On - Drain-Source Resistance:
500 mOhms
Maximum Operating Temperature:
+ 150 C
Pd - Power Dissipation:
200 W