IXYS (IXFP16N50P)
PartNo:
IXFP16N50P
Qty:
267
Request Qty:
Description:
MOSFET 500V 16A
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:
500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:
30 V
Id - Continuous Drain Current:
16 A
Rds On - Drain-Source Resistance:
400 mOhms
Maximum Operating Temperature:
+ 150 C
Pd - Power Dissipation:
300 W