 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXGH16N170)
IXYS IXGH16N170
PartNo:
IXGH16N170
Manufacturers: IXYS
Qty: 440
Request Qty:
Description: IGBT 1700V 32A 190W TO247AD
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Tube
Series:-
IGBT Type:NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700V
Current - Collector (Ic) (Max):32A
Current - Collector Pulsed (Icm):80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.5V @ 15V, 16A
Power - Max:190W
Switching Energy:9.3mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:78nC
Td (on/off) @ 25°C:45ns/400ns
Test Condition:1360V, 16A, 10 Ohm, 15V