 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXGR72N60B3H1)
IXYS IXGR72N60B3H1
PartNo:
IXGR72N60B3H1
Manufacturers: IXYS
Qty: 960
Request Qty:
Description: IGBT 600V 75A 200W ISOPLUS247
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Tube
Series:GenX3?
IGBT Type:PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Current - Collector (Ic) (Max):75A
Current - Collector Pulsed (Icm):450A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 60A
Power - Max:200W
Switching Energy:1.4mJ (on), 1mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:225nC
Td (on/off) @ 25°C:31ns/152ns
Test Condition:480V, 50A, 3 Ohm, 15V