 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTA36P15P)
IXYS IXTA36P15P
PartNo:
IXTA36P15P
Manufacturers: IXYS
Qty: 1614
Request Qty:
Description: MOSFET -36.0 Amps -150V 0.110 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 150 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:- 36 A
Rds On - Drain-Source Resistance:110 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:- 4.5 V
Qg - Gate Charge:55 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:300 W