 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTA96P085T)
IXYS IXTA96P085T
PartNo:
IXTA96P085T
Manufacturers: IXYS
Qty: 650
Request Qty:
Description: MOSFET -96 Amps -85V 0.013 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 85 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:15 V
Id - Continuous Drain Current:- 96 A
Rds On - Drain-Source Resistance:13 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:- 2 V
Qg - Gate Charge:180 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:298 W