 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTH10P60)
IXYS IXTH10P60
PartNo:
IXTH10P60
Manufacturers: IXYS
Qty: 314
Request Qty:
Description: MOSFET -10 Amps -600V 1 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 600 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:- 10 A
Rds On - Drain-Source Resistance:1 Ohms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:300 W