 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTH110N10L2)
IXYS IXTH110N10L2
PartNo:
IXTH110N10L2
Manufacturers: IXYS
Qty: 255
Request Qty:
Description: MOSFET L2 Linear Power MOSFET
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:100 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:110 A
Rds On - Drain-Source Resistance:18 mOhms
Configuration:Single Dual Drain
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:2.5 V
Qg - Gate Charge:260 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:600 W