 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTH20N50D)
IXYS IXTH20N50D
PartNo:
IXTH20N50D
Manufacturers: IXYS
Qty: 440
Request Qty:
Description: MOSFET 20 Amps 500V 0.33 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:20 A
Rds On - Drain-Source Resistance:330 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:400 W