 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTH48P20P)
IXYS IXTH48P20P
PartNo:
IXTH48P20P
Manufacturers: IXYS
Qty: 358
Request Qty:
Description: MOSFET -48.0 Amps -200V 0.085 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 200 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:- 48 A
Rds On - Drain-Source Resistance:85 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:- 4 V
Qg - Gate Charge:103 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:462 W