 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTH500N04T2)
IXYS IXTH500N04T2
PartNo:
IXTH500N04T2
Manufacturers: IXYS
Qty: 308
Request Qty:
Description: MOSFET TRENCHT2 PWR MOSFET 40V 500A
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:40 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:500 A
Rds On - Drain-Source Resistance:1.6 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:3.5 V
Qg - Gate Charge:405 nC
Maximum Operating Temperature:+ 175 C
Pd - Power Dissipation:1 kW