 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTH90P10P)
IXYS IXTH90P10P
PartNo:
IXTH90P10P
Manufacturers: IXYS
Qty: 263
Request Qty:
Description: MOSFET -90.0 Amps -100V 0.250 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:- 100 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:- 90 A
Rds On - Drain-Source Resistance:25 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:462 W