 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTP01N100D)
IXYS IXTP01N100D
PartNo:
IXTP01N100D
Manufacturers: IXYS
Qty: 723
Request Qty:
Description: MOSFET 0.1 Amps 1000V 110 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:1 kV
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:100 mA
Rds On - Drain-Source Resistance:80 Ohms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:25 W