 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTP170N075T2)
IXYS IXTP170N075T2
PartNo:
IXTP170N075T2
Manufacturers: IXYS
Qty: 2755
Request Qty:
Description: MOSFET 170 Amps 75V
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:75 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:170 A
Rds On - Drain-Source Resistance:5.4 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:4 V
Qg - Gate Charge:109 nC
Maximum Operating Temperature:+ 175 C
Pd - Power Dissipation:360 W