 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTQ36N30P)
IXYS IXTQ36N30P
PartNo:
IXTQ36N30P
Manufacturers: IXYS
Qty: 208
Request Qty:
Description: MOSFET 36 Amps 300V 0.11 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:300 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:36 A
Rds On - Drain-Source Resistance:110 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:300 W