IXYS (IXTT20P50P)
PartNo:
IXTT20P50P
Qty:
236
Request Qty:
Description:
MOSFET -20.0 Amps -500V 0.450 Rds
Details
Transistor Polarity:
P-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:
- 500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:
20 V
Id - Continuous Drain Current:
- 20 A
Rds On - Drain-Source Resistance:
450 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
- 4 V
Qg - Gate Charge:
103 nC
Maximum Operating Temperature:
+ 150 C
Pd - Power Dissipation:
460 W