 All Product > Discrete Semiconductors > IGBT > IXYS  (IXTY44N10T)
IXYS IXTY44N10T
PartNo:
IXTY44N10T
Manufacturers: IXYS
Qty: 875
Request Qty:
Description: MOSFET 44 Amps 100V 25.0 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:85 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:44 A
Rds On - Drain-Source Resistance:22 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:4.5 V
Qg - Gate Charge:33 nC
Maximum Operating Temperature:+ 175 C
Pd - Power Dissipation:130 W