IXYS (IXYP20N120C3)
PartNo:
IXYP20N120C3
Manufacturers:
IXYS
Qty:
639
Request Qty:
Description:
IGBT 1200V 40A 278W TO-220
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
Tube
Series:
GenX3?, XPT?
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200V
Current - Collector (Ic) (Max):
40A
Current - Collector Pulsed (Icm):
96A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 20A
Power - Max:
278W
Switching Energy:
1.3mJ (on), 500μJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
53nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/90ns
Test Condition:
600V, 20A, 10 Ohm, 15V