 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > GeneSiC Semiconductor  (1N1186AR)
GeneSiC Semiconductor 1N1186AR
PartNo:
1N1186AR
Manufacturers: GeneSiC Semiconductor
Qty: 101
Request Qty:
Description: Rectifiers 200V 40A REV Leads Std. Recovery
RoHS:Details
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:
Reverse Voltage:200 V
Forward Voltage Drop:1.1 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:40 A
Max Surge Current:800 A