 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > GeneSiC Semiconductor  (1N1200AR)
GeneSiC Semiconductor 1N1200AR
PartNo:
1N1200AR
Manufacturers: GeneSiC Semiconductor
Qty: 162
Request Qty:
Description: Rectifiers 100V 12A REV Leads Std. Recovery
RoHS:Details
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:
Reverse Voltage:100 V
Forward Voltage Drop:1.1 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:12 A
Max Surge Current:240 A