 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > GeneSiC Semiconductor  (1N1204AR)
GeneSiC Semiconductor 1N1204AR
PartNo:
1N1204AR
Manufacturers: GeneSiC Semiconductor
Qty: 179
Request Qty:
Description: Rectifiers 400V 12A REV Leads Std. Recovery
Configuration:
Reverse Voltage:400 V
Forward Voltage Drop:1.1 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:12 A
Max Surge Current:240 A