 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Micro Commercial Components (MCC)  (1N4004-TP)
Micro Commercial Components (MCC) 1N4004-TP
PartNo:
1N4004-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 40669
Request Qty:
Description: Rectifiers Vr/400V Io/1A
RoHS:Details
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:400 V
Forward Voltage Drop:1.1 V
Recovery Time:2000 ns
Forward Continuous Current:1 A
Max Surge Current:30 A