 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Rectron  (1N4004G-B)
Rectron 1N4004G-B
PartNo:
1N4004G-B
Manufacturers: Rectron
Qty: 5000
Request Qty:
Description: Rectifiers Vr/400V Io/1A BULK
RoHS:Details
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:400 V
Forward Voltage Drop:1.1 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:1 A
Max Surge Current:30 A