 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > ON Semiconductor  (1N4004RLG)
ON Semiconductor 1N4004RLG
PartNo:
1N4004RLG
Manufacturers: ON Semiconductor
Qty: 46915
Request Qty:
Description: Rectifiers 400V 1A Standard
RoHS:Details
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:400 V
Forward Voltage Drop:1.1 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:1 A
Max Surge Current:30 A