 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Micro Commercial Components (MCC)  (1N5407-TP)
Micro Commercial Components (MCC) 1N5407-TP
PartNo:
1N5407-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 2400
Request Qty:
Description: Rectifiers Standard 800V 3A
RoHS:Details
Product:Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:1000 V
Forward Voltage Drop:1.3 V
Recovery Time:500 ns
Forward Continuous Current:1.5 A
Max Surge Current:50 A