 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Shindengen  (D1FL20U-5053)
Shindengen D1FL20U-5053
PartNo:
D1FL20U-5053
Manufacturers: Shindengen
Qty: 4458
Request Qty:
Description: Rectifiers VRM=200 IFSM=20
RoHS:Details
Product:Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:200 V
Forward Voltage Drop:0.98 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:1.1 A
Max Surge Current:20 A
Reverse Current IR:10 uA
Mounting Style:SMD/SMT
Package / Case:1F