 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Shindengen  (D20XB60-7000)
Shindengen D20XB60-7000
PartNo:
D20XB60-7000
Manufacturers: Shindengen
Qty: 662
Request Qty:
Description: Rectifiers VRM=600 IFSM=240
RoHS:Details
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:Dual Common Cathode
Reverse Voltage:600 V
Forward Voltage Drop:1.3 V at 10 A
Recovery Time:50 ns
Forward Continuous Current:20 A
Max Surge Current:240 A