 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > IXYS  (DLA40IM800PC)
IXYS DLA40IM800PC
PartNo:
DLA40IM800PC
Manufacturers: IXYS
Qty: 705
Request Qty:
Description: Rectifiers High Efficiency Rect Single Phase Bridge
Product Information:
RoHS:
Product:Standard Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:800 V
Forward Voltage Drop:1.26 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:40 A
Max Surge Current:300 A