 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > IXYS  (DSEI20-12A)
IXYS DSEI20-12A
PartNo:
DSEI20-12A
Manufacturers: IXYS
Qty: 731
Request Qty:
Description: Rectifiers 1200V 17A
RoHS:Details
Product:Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:1200 V
Forward Voltage Drop:2.15 V at 12 A
Recovery Time:60 ns
Forward Continuous Current:17 A
Max Surge Current:140 A