IXYS (DSEP8-12A)
PartNo:
DSEP8-12A
Manufacturers:
IXYS
Qty:
275
Request Qty:
Description:
Rectifiers 8 Amps 1200V
Details
Product:
Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration:
Single
Reverse Voltage:
1.2 kV
Forward Voltage Drop:
1.96 V
Recovery Time:
40 ns
Forward Continuous Current:
10 A
Max Surge Current:
40 A