IXYS (DSI30-16AS)
PartNo:
DSI30-16AS
Manufacturers:
IXYS
Description:
Rectifiers 30 Amps 1600V
Details
Product:
Standard Recovery Rectifiers
Configuration:
Single
Reverse Voltage:
1.6 kV
Forward Voltage Drop:
1.25 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:
30 A
Max Surge Current:
300 A
Reverse Current IR:
1.5 mA