 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Rectron  (FM4004W-W)
Rectron FM4004W-W
PartNo:
FM4004W-W
Manufacturers: Rectron
Qty: 30342
Request Qty:
Description: Rectifiers 1A, 400V
RoHS:Details
Product:Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:600 V
Forward Voltage Drop:1.2 V
Recovery Time:150 ns
Forward Continuous Current:1 A
Max Surge Current:30 A