GeneSiC Semiconductor (FR85GR02)
PartNo:
FR85GR02
Manufacturers:
GeneSiC Semiconductor
Qty:
178
Request Qty:
Description:
Rectifiers 400V 85A REV Leads Fast Recovery
Details
Product:
Fast Recovery Rectifiers
Configuration:
Reverse Voltage:
400 V
Forward Voltage Drop:
1.4 V
Recovery Time:
200 ns
Forward Continuous Current:
85 A
Max Surge Current:
1369 A