 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Micro Commercial Components (MCC)  (GBU10B-BP)
Micro Commercial Components (MCC) GBU10B-BP
PartNo:
GBU10B-BP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 880
Request Qty:
Description: Bridge Rectifiers 100V,10A
RoHS:Details
Product:Single Phase Bridge
Peak Reverse Voltage:100 V
Maximum RMS Reverse Voltage:70 V
Forward Continuous Current:10 A
Max Surge Current:200 A
Forward Voltage Drop:1.1 V
Maximum Reverse Leakage Current:500 uA
Power Dissipation:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Length:22.3 mm
Width:3.56 mm
Height:18.8 mm