 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > GeneSiC Semiconductor  (KBPC35005T)
GeneSiC Semiconductor KBPC35005T
PartNo:
KBPC35005T
Manufacturers: GeneSiC Semiconductor
Qty: 368
Request Qty:
Description: Bridge Rectifiers 50 V - 35 A
RoHS:Details
Product:Single Phase Bridge
Peak Reverse Voltage:50 V
Maximum RMS Reverse Voltage:35 V
Forward Continuous Current:35 A
Max Surge Current:400 A
Forward Voltage Drop:1.1 V
Maximum Reverse Leakage Current:5 uA
Power Dissipation:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Length:28.8 mm
Width:28.8 mm
Height:25.4 mm