 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Power Integrations  (LQA03TC600)
Power Integrations LQA03TC600
PartNo:
LQA03TC600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 1648
Request Qty:
Description: Rectifiers Q-Series 600V 3A Ultra Low Qrr
RoHS:Details
Product:Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:600 V
Forward Voltage Drop:2.77 V
Recovery Time:9.3 ns
Forward Continuous Current:3 A
Max Surge Current:30 A