Power Integrations (LQA06T300)
PartNo:
LQA06T300
Qty:
218
Request Qty:
Description:
Rectifiers Q-Series 300V 6A Ultra Low Qrr
Details
Product:
Fast Recovery Rectifiers
Configuration:
Dual Common Cathode
Reverse Voltage:
150 V
Forward Voltage Drop:
0.82 V
Recovery Time:
Forward Continuous Current:
20 A
Max Surge Current:
180 A