 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Power Integrations  (LQA08TC600)
Power Integrations LQA08TC600
PartNo:
LQA08TC600
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 342
Request Qty:
Description: Rectifiers Q-Series 600V 8A Ultra Low Qrr
RoHS:Details
Product:Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:600 V
Forward Voltage Drop:2.85 V
Recovery Time:11 ns
Forward Continuous Current:8 A
Max Surge Current:80 A