Power Integrations (LQA08TC600)
PartNo:
LQA08TC600
Manufacturers:
Power Integrations
Qty:
342
Request Qty:
Description:
Rectifiers Q-Series 600V 8A Ultra Low Qrr
Details
Product:
Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration:
Single
Reverse Voltage:
200 V
Forward Voltage Drop:
1.25 V at 12 A
Recovery Time:
30 ns
Forward Continuous Current:
4 A
Max Surge Current:
70 A