 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Power Integrations  (LQA16T300)
Power Integrations LQA16T300
PartNo:
LQA16T300
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 157
Request Qty:
Description: Rectifiers Q-Series 300V 16A Ultra Low Qrr
RoHS:Details
Product:Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:300 V
Forward Voltage Drop:1.6 V
Recovery Time:13 ns
Forward Continuous Current:16 A
Max Surge Current:100 A