 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Power Integrations  (LQA20N200C)
Power Integrations LQA20N200C
PartNo:
LQA20N200C
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 450
Request Qty:
Description: Rectifiers 200V, Dual, 10A Ultra-Low Qrr IC
RoHS:Details
Product:Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Single
Reverse Voltage:800 V
Forward Voltage Drop:1.6 V
Recovery Time:4 us
Forward Continuous Current:15.9 A
Max Surge Current:350 A
Reverse Current IR:0.1 mA