 All Product > Discrete Semiconductors > Rectifiers > Power Integrations  (LQA40T200C)
Power Integrations LQA40T200C
PartNo:
LQA40T200C
Manufacturers: Power Integrations
Qty: 169
Request Qty:
Description: Rectifiers 200V, Dual, 20A Ultra-Low Qrr IC
RoHS:Details
Product:Fast Recovery Rectifiers
Configuration:Dual
Reverse Voltage:200 V
Forward Voltage Drop:1.2 V
Recovery Time:17 ns
Forward Continuous Current:20 A
Max Surge Current:170 A